Friday, October 10, 2020
 
Modified Open Sportsman Roadrunner #1 Crate 602 Sportsman
Mike Gular Brad Brightbill Seth Reichert Tyler Peet
       
Roadrunner #2 Roadrunner #3 Roadrunner #4  
Alex Schoffstall Alex Schoffstall Jim Kost  
 
       
Big Diamond Speedway 10/10/20 Short Results

Insinger Performance Modifieds - Small Block/Big Block - The feature was won by MIKE GULAR and followed by Ryan Krachun, Frank Cozze, Tyler Dippel, Alex Yankowski, Sam Martz, Jimmy Horton, Jeff Strunk, Brett Tonkin, Matt Stangle, Brian Malcolm, Scott Albert, Alan Rudalavage, Randall Paxton, Skylar Sheriff, Shawn Fitzpatrick ,Braydon Bills, John Willman, and Cole Stangle.

Did Not Start - Rick Laubach, Mike Bills, and Billy Pauch Jr.

The Modified Heat Races were won by Jeff Strunk and Brett Tonkin.

Rod End Supply Award Winners (2nd - 13th) - Ryan Krachun, Frank Cozze, Tyler Dippel, Alex Yankowski, Sam Martz, Jimmy Horton, Jeff Strunk, Brett Tonkin, Matt Stangle, Brian Malcolm, Scott Albert, and Alan Rudalavage

GME Steering Award Winners (14th & 15th) - Randall Paxton and Skylar Sheriff.

Ultra Shield Award Winners (16th - 19th) - Shawn Fitzpatrick, Braydon Bills, John Willman, and Cole Stangle.


U.S.S. Achey, Inc. Open Sportsman - The feature was won by BRAD BRIGHTBILL and followed by Kyle Lilick, Wayne Witmer, Jack Butler, Mike Burrows, Cole Stangle, Nathan Mohr, Steve Young, Tim Fitzpatrick, Marc Berzowski, Mike Schneck, Blake Reber, Parker Guldin, Mike Toth, Scott Kohler, Jeremy Hertzog, Tyler Reber, Wes Brady, Chuck Eckert and Ken Eckert Jr.

Did Not Start - Brandon Edgar

The Open Sportsman Heat Races were won by Wayne Witmer and Brad Brightbill.

Rod End Supply Award Winners (2nd - 13th) - Kyle Lilick, Wayne Witmer, Jack Butler, Mike Burrows, Cole Stangle, Nathan Mohr, Steve Young, Tim Fitzpatrick, Marc Berzowski, Mike Schneck, Blake Reber, and Parker Guldin

GME Steering Award Winners (14th & 15th) - Mike Toth and Scott Kohler

Ultra Shield Award Winners (16th - 20th) - Jeremy Hertzog, Tyler Reber, Wes Brady, Chuck Eckert and Ken Eckert Jr.

Ultra Shield Heat Winner Award - Wayne Witmer and Brad Brightbill.

Ultra Shield Fast Lap Award - Kyle Lilick (17.739 secs)


Savage 61 602 Crate Sportsman - The feature was won by TYLER PEET and followed by Michael White, Sammy Martz Jr, Jonathan Swift, Danny Buccafusca, Steve Lyle, Ricky Wegner Jr, Decker Swinehart, Dakota Kohler, Joe Toth, Chad Sandt, Shon Elk, Doug Snyder, Ryan Conrad, Corey Edelman, Joel Smith, Ryan Graver, Anthony Raisner, Kevin Brady, Cody Manmiller, Brianna James, Matt Martino, Eric Kocher and Joey Vaccaro.

Did Not Start - Beau Drobot

The 602 Crate Heat Races were won by Sammy Martz Jr, Jonathan Swift and Beau Drobot.

Rod End Supply Award Winners (2nd - 12th) - Michael White, Sammy Martz Jr, Jonathan Swift, Danny Buccafusca, Steve Lyle, Ricky Wegner Jr, Decker Swinehart, Dakota Kohler, Joe Toth, Chad Sandt, and Shon Elk

GME Steering Award Winners (13th & 14th) - Doug Snyder and Ryan Conrad

Ultra Shield Award Winners (15th - 24th) - Corey Edelman, Joel Smith, Ryan Graver, Anthony Raisner, Kevin Brady, Cody Manmiller, Brianna James, Matt Martino, Eric Kocher and Joey Vaccaro

Ultra Shield Fast Lap Award - Steve Lyle (17.708 secs)

 

Red, White & Blue Autos Roadrunners - Crazy 8's (4) 8 Lap Features

Crazy 8 #1 - The feature was won by SETH REICHERT and followed by Ronny Suhr Jr, Matt Ney, Alex Schoffstall, Alex Ditzler, Joe Bassininsky, Jim Kost, Don Murphy, Ronny Suhr Sr and Ray Gara.

Did Not Start - TJ Fitzpatrick

Crazy 8 #2 - The feature was won by ALEX SCHOFFSTALL and followed by Jim Kost, Seth Reichert, Don Murphy, Joe Bassininsky, Matt Ney, Alex Ditzler, Ronny Suhr Sr, Ronny Suhr Jr, TJ Fitzpatrick and Ray Gara.

Crazy 8 #3 - The feature was won by ALEX SCHOFFSTALL and followed by Jim Kost, Seth Reichert, Alex Ditzler, Ray Gara, Matt Ney, Ronny Suhr Sr, Ronny Suhr Jr, and Joe Bassininsky.

Did Not Start - Don Murphy and TJ Fitzpatrick

Crazy 8 #4 - The feature was won by JIM KOST and followed by Alex Schoffstall, Ronny Suhr Jr, Alex Ditzler, Joe Bassininsky, Ray Gara, Seth Reichert, Ronny Suhr Sr and Matt Ney.

Did Not Start - Don Murphy and TJ Fitzpatrick

Ultra Shield Hard Charger Award (Crazy 8 #1) - Alex Schoffstall

Ultra Shield Hard Charger Award (Crazy 8 #2) - Seth Reichert

Ultra Shield Hard Charger Award (Crazy 8 #3) - Jim Kost

Ultra Shield Hard Charger Award (Crazy 8 #4) - Alex Schoffstall

Ultra Shield Hard Charger Award (Overall Hard Charger) - Alex Schoffstall (+27)

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2018-2021 Big Diamond Speedway. All Rights Reserved. Designed & Maintained by Snyder Web Design.