Friday, July 31st, 2020
 
Modified 602 Crate Sportsman Roadrunner Open Sportsman
Alex Yankowski Danny Buccafusca Matt Ney Brad Brightbill
       
Big Diamond Speedway 7/31/20 Short Results

Insinger Performance 358 Modifieds – The feature was won by Alex Yankowski and then followed by Mike Gular, Rick Laubach, Jeff Strunk, Craig Von Dohren, Louden Reimert, Jared Umbenhauer, Kevin Graver Jr, Duane Howard, Alan Barker, Billy Pauch Jr, Nick Rochinski, Kris Graver, Doug Hendricks, Shawn Fitzpatrick, Jordan Henn, Brett Kressley, Shawn Light, Kevin Beach Jr, Matt Stangle, Ray Swinehart, Craig Whitmoyer, Frank Yankowski, and Dan Hineline.

Did Not Qualify - Colt Harris, Andy Burkhart, Cliff Quinn, Cory Merkel, Richie Hitzler and Rob Woleshok.

The Modified Heat Races were won by Doug Hendricks, Kevin Beach Jr and Duane Howard.

The Modified Consi Race was won by Jordan Henn.

Ultra Shield Hard Charger Award - Jeff Strunk and Rick Laubach

GME Steering 7th Place Award - 1h Jared Umbenhauer

Rod End Supply 20th Place Award - 6 Matt Stangle


U.S.S. Achey, Inc. Open Sportsman - The feature was won by Brad Brightbill and followed by Brandon Edgar, Tim Fitzpatrick, Cole Stangle, Wayne Witmer, Nate Klinger, Ed Mrochko, Mike Schneck, Marc Berzowski, Ken Eckert Jr, Chuck Eckert, Daryl Dissinger, Tyler Reber, Gary Grim, Blake Reber, Mike Burrows and Glenn Rowan.

The Open Sportsman Heat Races were won by Chuck Eckert and Ed Mrochko.

Ultra Shield Hard Charger Award - Brandon Edgar

GME Steering 7th Place Award - Ed Mrochko

Rod End Supply 17th Place Award - Glenn Rowan


Savage 61 602 Crate Sportsman - The feature was won by Danny Buccafusca and followed by Nico Flammer, Corey Edelman, Kris Ney, Ryan Conrad, Jonathan Swift, Troy Conrad, Cody Manmiller, Sean Metz, Dakota Kohler, Ryan Graver, Shon Elk, Steve Lyle, Gene Beadle, Kevin Brady, Brad Cicio, Michael Mondak, Joey Vaccaro, Joel Smith, Craig Cuneo, Pete Phillips and Tyler Peet.

Did Not Start - Mark Clauss

602 Crate Heat Races were won by Kris Ney and Kevin Brady. 

Ultra Shield Hard Charger Award - Nico Flammer 

GME Steering 7th Place Award - Troy Conrad

Rod End Supply 20th Place Award - Craig Cuneo

 

Red, White & Blue Auto's Roadrunners – The feature was won by Matt Ney and followed by Chris Holland, TJ Fitzpatrick, Jim Kost, Kevin Holland, Tod Roth Jr, Kyle Wingle, Ronny Suhr Sr, Seth Reichert, Shawn Mulhall, Alex Schoffstall, Tonya Lance, Alex Ditzler and Ronny Suhr Jr.

Roadrunner Heat Races were won by Matt Ney and Shawn Mulhall.

Ultra Shield Hard Charger Award - Jim Kost, TJ Fitzpatrick, Kevin Holland, Kyle Wingle and Ronny Suhr Sr.

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2018-2021 Big Diamond Speedway. All Rights Reserved. Designed & Maintained by Snyder Web Design.