Friday, August 14th, 2020
 
2020 Weekly Winners
Modified 602 Crate Sportsman Roadrunner Open Sportsman
Mike Gular Joe Toth Tj Fitzpatrick Brandon Edgar
Xcel 600 Modifieds      
Sam Sciccitano      
     
       
Big Diamond Speedway 8/14/20 Short Results

Insinger Performance 358 Modifieds – The feature was won by Mike Gular and followed by Jared Umbenhauer, Craig Von Dohren, Billy Pauch Jr, Brett Kressley, Alex Yankowski, Louden Reimert, Rick Laubach, Kris Graver, Kevin Beach Jr, Dillon Steuer, Cory Merkel, Kevin Graver Jr, Jeff Strunk, Frank Yankowski, Duane Howard, Dan Hineline, Alan Barker, Doug Hendricks, Shawn Fitzpatrick, Matt Stangle, Ray Swinehart, Jordan Henn and Craig Whitmoyer.

Did Not Qualify - Shawn Light, Scott Albert, Andy Burkhart and Jim Bobbitt.

The Modified Heat Races were won by Kevin Graver Jr, Duane Howard, and Jordan Henn.

The Modified Consi Race was won by Cory Merkel.

Ultra Shield Hard Charger Award - Alex Yankowski

GME Steering 8th Place Award - Rick Laubach

Rod End Supply 14th Place Award - Jeff Strunk


U.S.S. Achey, Inc. Open Sportsman - The feature was won by Brandon Edgar and followed by Brad Brightbill, Chuck Eckert, Tim Fitzpatrick, Matt Clay, Ken Eckert Jr, Wayne Witmer, Marc Berzowski, Brandon Auman, Blake Reber, Glenn Rowan, Tyler Reber, Kyle Lilick, Ed Mrochko, Daryl Dissinger, Mike Toth, Larry Beers, Jeremy Hertzog, Cole Stangle and Steve Young.

Did Not Start - Mike Schneck

The Open Sportsman Heat Races were won by Chuck Eckert and Brandon Edgar.

Ultra Shield Hard Charger Award - Matt Clay

GME Steering 8th Place Award - Marc Berzowski

Rod End Supply 14th Place Award - Ed Mrochko



Savage 61 602 Crate Sportsman - The feature was won by Joe Toth and followed by Sammy Martz Jr, Jonathan Swift, Ryan Conrad, Kevin Brady, Cody Manmiller, Steve Lyle, Joey Vaccaro, Tyler Peet, Ryan Kunkle, Chad Sandt, Pete Phillips, Troy Conrad, Corey Edelman, Gene Beadle, Shon Elk, Ryan Graver, Craig Cuneo, Tyler Suba, Joel Smith, Eric Kocher, Kris Ney, Dakota Kohler and Danny Buccafusca. 

602 Crate Heat Races were won by Tyler Peet, Joe Toth, and Ryan Conrad. 

Ultra Shield Hard Charger Award - Pete Phillips

GME Steering 8th Place Award - Joey Vaccaro

Rod End Supply 14th Place Award - Corey Edelman

 

Xcel 600 Modifieds - The feature was won by Sam Sciccitano and followed by Matt Warner, Brian Blankenbiller, Geoffrey Sutton, Eric Whitby, Matt Yoder, Ty Hoke, Shawn Baer, Joe Toth, Jason Mills, Keith Inglin, Bruce Mills, Trent Warner, Steve Sterner, Brianna James, John Singley, Tyler James, Chad Miller, Korey Inglin, Hunter Diehl, and Thomas Prychka. 

Did Not Start - Corey Sechrist

Xcel 600 Modified Heat Races were won by Matt Warner and Brian Blankenbiller.

 

Red, White & Blue Auto's Roadrunners – The feature was won by TJ Fitzpatrick and then followed by Alex Schoffstall, Ronny Suhr Jr, Jim Kost, Chris Holland, Kevin Holland, Jon Schlauch, Chris Natale, Tonya Lance, Cory Lindenmuth, Tod Roth Jr, Alex Ditzler, Ronny Suhr Sr, Matt Ney and Kyle Wingle. 

Did Not Start - Jesse Krasnitsky and Samantha Zipp. 

Roadrunner Heat Races were won by Ronny Suhr Jr and TJ Fitzpatrick.

Ultra Shield Hard Charger Award - Kevin Holland

 

 

 
Copyright © 2018-2021 Big Diamond Speedway. All Rights Reserved. Designed & Maintained by Snyder Web Design.