Friday, September 6th, 2020
 
Modified Crate 602 Sportsman Roadrunner Xcel 600 Modified
Ryan Watt (Sunday) Matt Peck (Sunday) Kris Ney (Sunday) Geoffrey Sutton (Sunday)
       
Big Diamond Speedway 9/6/20 Short Results

 

Insinger Performance Modifieds - Coalcracker 72 - The feature was won by RYAN WATT and followed by Mike Gular, Craig Von Dohren, Duane Howard, Matt Sheppard, Matt Stangle, Dillon Steuer, Billy Decker, Craig Whitmoyer, Alex Yankowski, Anthony Perrego, Lance Willix II, Frank Cozze, Jeff Strunk, Frank Yankowski, Tyler Dippel, Brett Kressley, Scott Albert, Cory Merkel, Louden Reimert, Kris Graver, Kevin Graver Jr, Andy Bachetti, Doug Hendricks, Shawn Fitzpatrick, Billy Pauch Jr, and Rick Laubach.  

The Modified Heat Races were won by Anthony Perrego, Andy Bachetti, Shawn Fitzpatrick, Matt Sheppard, Craig Von Dohren, and Ryan Watt.  

The Modified Consi Races were won by Dillon Steuer, Frank Cozze and Lance Willix II.  

Did Not Qualify - Max McLaughlin, Jack Lehner, Briggs Danner, Larry Wight, Doug Manmiller, Billy Osmun, Bobby Trapper Jr, Jim Bobbitt, Andy Burkhart, Richie Pratt Jr, Mike Lisowski, Kyle Weiss, Corey Cormier, Ray Swinehart, Nate Brinker, Gary Hager, Bobby Trapper Sr, Neal Williams, Danny Creeden, Cale Ross, Shawn Light, Jordan Henn, Dan Hineline, and Rob Woleshok.  

Disqualified - Jared Umbenhauer  

Coalcracker 72 Lap Sponsorship Winners:  

Lap 1 - Shawn Fitzpatrick ($20)  

Lap 2 - 72 - Ryan Watt ($2,125)  

"One From the Pound" 25th Starter Award - Kevin Graver Jr  

Perfect Attendance 26th & 27th Starter Award - Doug Hendricks & Cory Merkel  

Dirt Track Digest - Halfway Leader Bonus - Ryan Watt ($200)  

Wiz Fab - First Non-Qualifier Award - Max McLaughlin (Set of rub rails/bumpers)  

Competition Carburetion - Fast Time Award - Ryan Watt - 17.321 secs ($100)  

Competition Carburetion - Hard Charger Award - Alex Yankowski (+13) ($500)  

Big Diamond Racecar Recovery Team - First Car Towed-In Award - Rick Laubach ($100 Gift Card - Advanced Auto Parts of Cressona)  

The Dog Pound Hard Luck Award - Corey Cormier ($400)  

Ultra Shield Hard Charger Award - Alex Yankowski  

GME Steering 9th Place Award - Craig Whitmoyer  

Rod End Supply 6th Place Award - Matt Stangle  

Bill Brown & Company Printing and Promotional Products Coalcracker Combo award – Mike Gular ($100)  

Competition Carburetion Heat & Consi Award Winner Awards - Anthony Perrego, Andy Bachetti, Shawn Fitzpatrick, Matt Sheppard, Craig Von Dohren, Ryan Watt, Dillon Steuer, Frank Cozze, and Lance Willix II.

 

Savage 61 602 Crate Sportsman - Fritz Roehrig Memorial 30 - The feature was won by Matt Peck and followed by Joe Toth, Ryan Conrad, Steve Davis, Jesse Leiby, Sammy Martz Jr, Dylan Swinehart, Shon Elk, Daniel Morgiewicz, Jonathan Swift, Dakota Kohler, Tyler Peet, Danny Buccafusca, Rick Wegner Jr, Jimmy Leiby, Eric Kocher, Joel Smith, Cody Manmiller, Gene Beadle, Ryan Graver, Troy Conrad, BJ Joly, Corey Edelman and Tommy Collins.  

The 602 Crate Heat Races were won by Steve Davis, Tommy Collins, Rick Wegner Jr, and Ryan Graver.  

The 602 Crate Consi Races were won by Daniel Morgiewicz and Eric Kocher.  

Did Not Qualify - Bob Lineman Jr, Kevin Brady, Doug Snyder, Joey Vaccaro, Moose Gulley, Justin Eason, Louie Horvath, Billy Lasko III, David Banko, Beau Drobot, Chad Sandt, Steve Lyle, Pete Phillips, Craig Cuneo, Billy Eggers, Darren Cox,  and Alex Konopka III.  

The Dog Pound Hard Luck Award - Joey Vaccaro  

Ultra Shield Hard Charger Award - Danny Buccafusca & Tyler Peet  

GME Steering 9th Place Award - Daniel Morgiewicz  

Rod End Supply 6th Place Award - Sammy Martz Jr.  


Red, White & Blue Auto's Roadrunners – The feature was won by Kris Ney and followed by Seth Reichert, Matt Ney, Jim Kost, Chris Holland, Kevin Holland, TJ Fitzpatrick, Alex Ditzler, Ronny Suhr Sr, Greg Zelinsky, Joe Bassininsky, Tod Roth Jr, Ronny Suhr Jr, Alex Schoffstall, and Tonya Lance.  

Did Not Start - Mike Reichert  

Roadrunner Heat Races were won by Matt Ney and TJ Fitzpatrick.    

Ultra Shield Hard Charger Award - Jim Kost  

 

 

Xcel 600 Modifieds - The feature was won by Geoffrey Sutton and followed by Eric Whitby, Matt Warner, Hunter Diehl, Thomas Prychka, Corey Sechrist, Brett Gray, Korey Inglin, Sam Scicchitano, Ed Hollenbach, Matt Yoder, Sharon Sealy, Tim Vidal, Andy Luckenbill, Steve Sterner, Brian Blankenbiller, Josh Bewley, Ty Hoke, Josh Mudge, Brenton Miller, and Ray Gradwell.     

Did Not Start - Shawn Baer   

The 600 Modified Heat Races were won by Brian Blankenbiller and Matt Warner.  

 

 

 

 
Copyright © 2018-2021 Big Diamond Speedway. All Rights Reserved. Designed & Maintained by Snyder Web Design.